Çizimler

“Strateji” lisede tüm vaktimin bomboş geçtiği bir dönemde, strateji oyunlarına düşkün olan iki arkadaşla beraber uydurduğumuz bir oyundu. Gerçekten vaktimiz boştu, hiç bir şey öğrenmiyorduk ve dersler de yeterince sıkıcıydı. Tüm durumlar uygun olduğu için biz de bu oyunu keşfettik. Sim City, WarCraft, Age of Empires bizim çizim rehberimiz olmuştu. Aslına bakarsanız evde bu oyunları çok oynadığımız ve okulda da buna fırsatımız olmadığı için yaptığımız şey bir nevi oyunu okula taşımaktı.

Kağıt üzerinde örneğin gemiler ve toplar yapıyor bunlarla kalem ucunu sırada kaydırarak ateş ediyor ve ulaştığı yerde tahribat yapıyorduk. Kağıt üzerinde hem o yaptığımız tahribatı hem de sonrasında yapılan iyileştirmeleri silerek ve tekrar çizerek işliyorduk. Bu sırada arkadaşımdan “fiyüüüüüüv brooom, bufffff, çling çling” gibi efekt sesleri de geliyordu.

Bir süre sonra çizimim ilerledi ve kağıtta silip tekrar çizmeye kıyamaz hale geldim. Sadece şehir oluşturmaya, güzel binalar yapmaya gayret ediyordum. Kafamdaki mimar olma arzusu da bu dönemde belirginleşti. Yıllardır ülkemizde üzülerek gördüğüm estetiklikten uzak şehirleşme ve bina tasarımlarının önüne ben geçecektim. Bütün bunlar hayal, burada yayınladığım örnekleri de birer  hatıra olarak kaldı.